17 sierpnia 2017

kl. Nastygal, dwb


Informacje podstawowe

Imię hodowlane: Nastygal Ilaria 
Data urodzenia: 17 sierpnia 2010
Płeć: Klacz
Rasa: Dutch Warblood
Maść: Kasztanowata
Ojciec: Royal Finley (Friedenstraum x Racine)
Matka: Nørregårds Safir ( Dolomit x Snip )
Hodowla: Ilaria Stud
Właściciel: Sophia Amoruso


Predyspozycje: Ujeżdżenie P-N

Opis

Historia: Klacz urodziła się w Danii, gdzie kupiła ją Sophia już jako źrebaka. Nasty stała w jednej z najlepszych stajni ujeżdżeniowych i od najmłodszych lat była poddawana bardzo restrykcyjnym treningom, który wyprowadziły ją na sam szczyt. Świetnie przygotowana zadebiutowała w Mistrzostwach Świata Młodych Koni, jednak atmosfera, nacisk ze strony trenera, parcie właścicielki na wygraną, sprawiły, że klacz nie ukończyła przejazdu. Zbyt duże wymagania w krótkim czasie sprawiły, że kolejne zawody kończyły się na ostatnich miejscach, a następnie dyskwalifikacją, aż klacz przestała dawać się chociażby dotknąć, nie mówiąc już o wsiadaniu. Sophia zadzwoniła do mnie po pomoc. Powiedziała, że jeśli koń dalej będzie tak niebezpieczny jak jest, to po prostu wyląduje w rzeźni. Nie miałam wyboru, świetnie znałam Nastygal i uważałam ją za świetną klacz. Przyjęłam kasztankę do Ilarii z pewnymi obawami. Sophia coraz bardziej zaczynała rozumieć, że popełniła błąd, a klacz po prostu tego nie wytrzymała. Zaczęliśmy od wolnego, następnie pracy z ziemi. Minęło półtora roku do momentu, gdy klacz nie rzucała się na człowieka w boksie. Następnie włożyliśmy dużo pracy i czasu, by wróciła do pracy na halterze, potem pod siodłem. Sophia może i stała się nieco bierną właścicielką konia, jednakże widząc jak ogromne klacz zrobiła u nas postępy, zwyczajnie zostawiła ją w treningu Ilarii, sama obserwując pracę z boku. 
Charakter: Nastygal jest najlepszym koniem, który może towarzyszyć człowiekowi. Ma niesamowity charakter. Nie ma problemu, by zostawić ją na chwilę samą bez czegokolwiek przed stajnią. Tak niesamowicie jest wierna człowiekowi. Wystarczy, że on się jej odwdzięczy dbaniem o jej dobrostan. Potrafi chodzić za pracownikami stajni, tylko po to by ją pogłaskali. Całkowicie oddaje się opiekunom. Również nie zaczepia innych koni. Jest raczej lubiana w stadzie, ponieważ wydaje się najbardziej neutralna. Ma bardzo spokojny temperament, nie potrzebuje zwracać na siebie uwagi, po prostu jeśli już ją dostanie, to jest dozgonnie wdzięczna. To właśnie Nastygal jest tym koniem, na którym można jeździć na cordeo nad morze, ufając, że nic się nie stanie. Nie jest wcale płochliwa, a wręcz przeciwnie. Ze stoickim spokojem, potrafi poprowadzić resztę koni obok niebezpieczeństwa. Naprawdę nie można wyobrazić sobie lepszego charakteru. Niestety klacz, która potrzebuje wiele stateczności w życiu, nie jest w stanie podołać mocnym treningom i startom na poziomie Międzynarodowym. Pół sezonu startów w klasie CC zupełnie ją zniszczyło. Musieliśmy ją wysłać na pastwiska. Teraz każdy trening nie może być zbyt naciskający, ponieważ klacz potrafi wywrócić się do tyłu z jeźdźcem. Obniżyliśmy wymagania względem Nastygal, wybierając tylko zawody, w których ma startować dla przyjemności. Niewątpliwie klacz jest najbardziej zadowolona, kiedy może dać jeźdźcowi dobrą jazdę, a on w nagrodę po prostu przespaceruje się z nią do lasu; w ręce lub bez siodła. Uwielbia pracę z ziemi. Potrafi reagować na energię wysyłaną przez człowieka. Do Nastygal po prostu trzeba potrafić podejść, jak do konia, który ma być terapeutą człowieka, a nie maszynką do wygrywania zawodów.
Ruch:
Podczas pracy: Nasty nie jest klaczą łatwą w prowadzeniu. Potrzebuje dobrego jeźdźca, o stanowczych, dokładnych pomocach. Jest chętna do pracy i bardzo szybko się uczy, jednak przy większych wymaganiach potrafi sprawić garść problemów. W momencie, kiedy psychicznie nie do końca radzi sobie z ćwiczeniem, zaczyna się cofać, a następnie stawać dęba. Jest to o tyle niebezpiecznie, że już kilka razy wywróciła się z jeźdźcem na plecy. Mimo to, naprawdę jest wdzięcznym koniem i gdy już jej ciało lub umysł przestaną sprawiać opór, staje się niezwykle przepuszczalna i czuła na pomoce. Należy dobrze panować nad całym jej ciałem, ponieważ nawet delikatnie odsunięta łydka będzie sygnałem do wygięcia. Klacz należy wiele prostować, po uzyskaniu rozluźnienia, wymagając od niej nieco regularności w chodach. Wspaniale odpowiada na zmiany położenia miednicy jeźdźca. Mimo, że nie jest dużym koniem to trzeba pracować jeszcze nad obszernością chodów i uwolnieniem łopatek, ponieważ u klaczy ciężko uzyskać mocny efekt kadencji. Jest jej zbyt trudno poruszać się w tak nienaturalnym chodzie. 
Na zawodach: Klacz dość obojętnie podchodzi do transportu, całego zamieszania związanego z zawodami. Problemy pojawiają się jednak przy bardzo dużej ilości koni na rozprężalni. Niestety potrafi wtedy zrobić to, co w domu podczas pracy. Najlepiej zacząć rozgrzewać ją dużo wcześniej przed startem, by skupiła się na pracy. Dopiero wtedy uspokaja się psychicznie,a konie dookoła niej przestają mieć znaczenie. Do samych przejazdów podchodzi spokojnie, o ile jeździec się nie zepnie i nie zablokuje. Jest bardzo czuła na emocje towarzyszące osobie, która ją prowadzi. Jeśli zachowuje się ona spokojnie, to i klacz tak do tego podchodzi. Niewątpliwie Nasty daje z siebie wszystko podczas zawodów, osiągając dobre noty. Bardzo skupia się na przejazdach, niemalże dając prowadzić się przez nie za rączkę. Bardzo dobrze wypada jej dokładność, wykonania elementów. Ponieważ nie ma parcia na wygraną, pokazanie się, dobre przejazdy po prostu sprawiają jej przyjemność. Po zawodach zdecydowanie należy dać jej kilka dni odpoczynku, zanim przejdzie się do pracy nad trudniejszymi elementami, ponieważ klaczka jest bardzo wrażliwa psychicznie. 

Informacje szczegółowe
Stajenne imię: Nastygal, Nasty
Znaczenie imienia: Firma odzieżowa założona przez Sophię Amoruso

Wzrost: 158 cm
Kuty: 4x4
Strzyżony: Tak
Szczepienia: Influenza, Heperwirus, Grzybica Skóry
Kontuzje: Brak 
Przebyte choroby: Brak

Embriotransfer: 500 h

Osianięcia

brak

Treningi

1 komentarz: